Od soboty 13 července je jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Rudoltice, nově vybavena automatizovaným externím defibrilátorem “AED” Lifepak 1000. AED je zdravotnické zařízení, které dokáže při selhání srdeční činnosti analyzovat srdeční rytmus a v případě potřeby podat elektrický výboj, který donutí srdce pozvolně obnovit normální srdeční činnost. AED ze svého rozpočtu hasičům zakoupila obec Rudoltice.

Lifepak model 1000 je profesionální, výkonný a odolný automatizovaný externí defibrilátor, který používají složky integrovaného záchranného systému nejen v ČR ale také ve světě. K provedení defibrilačního výboje, který může zachránit život, jsou nutné pouze 3 úkony. Lifepak dokáže z každým výbojem zvyšovat energii až na 360 J a díky tomu dosahuje prokazatelně lepších výsledků, než jiná zařízení.

Před pořízením samotnéhoho AED, byly členové jednotky proškoleni vzdělávacím a výcvikovým střediskem zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, na poskytování první pomoci na vyžádání tzv. “First Responder”. Během intenzivního kurzu, se hasiči učili zastavit krvácení a provádět resuscitaci s použitím AED u dospělých i dětí.

Hasiči z Rudoltic jsou díky tomu nyní proškoleni a vybaveni pro poskytování neodkladné první pomoci a mohou být vysláni zdravotnickou záchrannou službou k události, při které jde o to nejcennější, o lidský život.